Certifikované přírodní materiály nejvyšší kvality
Produkty využívají olympijští vítězové
Při objednávce nad 500 Kč dárek lahev 0,5l Sponser zdarma, nad 3 000 Kč doprava zdarma

ROZHOVOR S KATEŘINOU RAZÝMOVOU

10. 2. 2020 Nezařazené, Novinky

Kateřina Razýmová je česká olympionička a reprezentantka v běžeckém lyžování, která letos díky svým výkonům prožívá svoji nejlepší sezónu a tak rozhovor nešlo začít jinak.

Katko, letošní sezóna pro Vás znamená výrazný výkonnostní skok do širší světové špičky na úrovní TOP10. Jak se cítíte v roli závodnice světové extra třídy?

Učím se závodit s jinými holkami  a v jiné pozici, než jsem byla doposud zvyklá. Pořád si v TOP10 připadám jako na návštěvě, ale s každým dalším úspěšným závodem se ten pocit lepší. Na takové výsledky si člověk zvykne hodně snadno. O to horší to pak může  být v případě neúspěchu.

 

Myslím, že jste spolu s Kateřinou Janatovou znovu přitáhli sportovní fanoušky ke sledování klasického lyžování. Je to tak? Cítíte zvýšený zájem fanoušků, eventuálně zvýšen tlak na Vás?

Troufám si říct, že na tom máme nějaký podíl, ale nemyslím si, že jen my dvě. V týmu máme spoustu skvělých závodníků, někomu jdou sprinty, někomu distance. V podstatě v každém kole světového poháru dokázal letos někdo zajet na bodech. Myslím si, že je to pro české lyžování, jako takové, skvělá vizitka. Já osobně vnímám, že mě víc lidí poznává a často i kontaktuje přes sociální sítě. Tlak si do jisté míry vytváří závodník sám na sebe svými výkony. Já se tímto cítila „svázaná“ před prvním závodem na domácím světovém poháru v Novém Městě na Moravě. V této pozici jsem doma závodila poprvé a bylo pro mě náročné se s tím srovnat. Myslím ale, že se to podařilo.

 

Váš manžel Vladislav se v jednom z rozhovorů nechal slyšet, že manželku trénovat nedoporučuje. Tomu dáváte tak zabrat a jak to tedy z vašeho pohledu funguje?

Skvělé, že se ptáte. Konečně mám možnost mu to vrátit. Ne, je to takové naše pošťuchování. Ani já bych asi takové soužití nikomu zvlášť nedoporučovala. Ono je to všechno hezké, růžové a zalité sluncem, když se daří a jsou dobré výsledky. Pak je to super. Když se ale nedaří, tak je to o to těžší, protože ta pochmurná nálada se pak netýká jen mě, ale i jeho, jako mého manžela, jako kamaráda, trenéra…. Člověk si pak na toho trenéra nemá komu postěžovat a nemůže to na něj ani svést.

 

Je u vás doma (mimo tréninky) lyžování menšinovým tématem nebo dokonce tabu nebo se naopak o ničem jiném nemluví?

Ten sport máme oba rádi a Vláďa pochází z lyžařské rodiny, takže určitě je jedním z našich hlavních témat během „pracovního“ dne. Nicméně rozhodně ne jediným. Když není na pořadu dne lyžování, ticho doma nemáme. Nebojte.

 

Co je pro Vás největší relax od tréninků a závodů?

Pro mě je to jednoznačně vaření. Jsme schopná v kuchyni trávit celé dny a neustále vymýšlet/zkoušet další a další recepty.

 

V letošní sezóně začaly reprezentační týmy v klasickém lyžování používat švýcarskou sportovní výživu Sponser. Znala jste ji již nebo to pro Vás byla úplná novinka? A pokud to novinka nebyla, vzpomenete si ještě při jaké příležitosti a kdy jste Sponser objevila?

Sponser jsem měla možnost objevit ve sportovnímu centru MV Olymp, kde jsem zaměstnaná. Díky spolupráci Olympu a Sponseru jsme měli k těmto produktům přístup a já si je fakt oblíbila na první dobrou. To že se pak Sponser stal i partnerem běžců na lyžích, jsem uvítala všemi deseti.

 

Co Vás na Sponser  na tu první dobrou zaujalo?

Nejvíc mě překvapila chuť jednotlivých produktů, protože musím říct, že se do nich nemusím vůbec nutit a moc mi chutnají. To mi moc vyhovuje. No a na druhou dobrou to byl samozřejmě účinek, který je mnohem důležitější než ta samotná chuť, i když jedno bez druhého jako by nebylo.

 

Prozradíte nám váš nejoblíbenější produkt a řekněte nám proč? A naopak, který produkt z hlediska vašeho tréninku nebo závodního výkonu považujete za klíčový?

U dlouhých tréninků v létě na kole jsem si oblíbila gelové bonbony Power Gums s příchutí coly. Tam mi vyhovuje, že si prostě můžu sáhnout do kapsičky a dát si jeden energetický gelový bonbon, který chutná v podstatě jako Haribo medvídky a dodá mi spoustu energie. Není potřeba se patlat s nějakým ne zrovna nejchutnějším gelem a řešit, co se zbytkem, když chce člověk třeba jenom trošku. A nemusím mít obavu, že by se mi někde něco vylilo. Taková energie sbalená na cesty a to doslova!

Dále jsem v létě ráda s iontovým nápojem střídala L-Carnitin 1000 nápoj, příchuť Exotic. Před závody pravidelně užívám Lactat Buffer, Red Beet Vinitrox. Když potřebuji pořádně nakopnout tak Activator.

Co je pro mě novinka, je používání regeneračního nápoje. Nikdy mi nechutnali, takže jsem je nepila. Pro Recovery 50/36 mi ale chutná jako vanilkové mléko, které si pamatuji ze základní školy a vždycky se na něj po těžkých trénincích/závodech moc těším.

 

Katko, děkujeme za příjemný  rozhovor a přejeme hodně zdraví a úspěchů do zbytku ještě poměrně náročné sezóny!