Certifikované přírodní materiály nejvyšší kvality
Produkty využívají olympijští vítězové
Při objednávce nad 500 Kč dárek lahev 0,5l Sponser zdarma, nad 3 000 Kč doprava zdarma

COMPETITION DRINK + SALT CAPS mix světové špičky

11. 6. 2018

Odpovídající pitný režim v průběhu sportovního výkonu může být problém i za přijatelných klimatických podmínek. Skutečným problémem výrazně ovlivňujícím sportovní výkon pak může být v období tropických teplot, které ve stínu přesahují 30°C, kdy se teplota okolí zvyšuje odrazem tepla od asfaltových ploch, skla atd. a vaše tělo se navíc zahřívá maximálním sportovním výkonem. Vezměte si, že odborníci uvádí, že optimální teplota pro podání nejlepších zejména vytrvalostních výkonů je 11°C a kolikrát se vám poštěstí, za těchto podmínek závodit. 2x nebo 3x za rok a ti šťastnější možná vícekrát.

Za vysokých teplot vzduchu dochází nejen ke ztrátě tělních tekutin, což je zásadní důvod hydratace, ale také minerálů. Základem je v extrémních teplotních podmínkách užívat hypotonické nápoje (s osmolitou nižší než je osmolita krve), které se poměrně rychle vstřebávají a zajišťují tak rychlé zavodnění a nezatěžuji zbytečně trávicí trakt. Tím, že mají tyto vlastnosti při optimální sacharidové bázi a optimálním složení minerálů, dostávají pracující svaly (nezapomeňte, že srdce je také sval) díky krevnímu řečišti i potřebnou energii a minerální látky v relativně krátkém čase.

Vstřebatelnost však mimo složení sportovního nápoje rovněž ovlivňují i některé další faktory, jako je jeho teplota (optimálně se uvádí cca 15°C) rozdíl teploty nápoje ve vztahu k teplotě okolí, předchozí zavodnění organismu (počítejte s tím, že tělo není schopno vstřebat více jak 1L vody/nápoje za hodinu) atd.

 

Při vysokých teplotách však mimo rychlého a bezproblémového zavodnění výrazněji vystupuje i druhý faktor. Tím je ztráta minerálů. většina kvalitních sportovních nápojů obsahuje ionty sodíku, draslíku, hořčíku, vápníku a chlorů. Jsou vyjmenovány z hroba v pořadí jejich významu. Nejvýznamnější je tedy sodík.

Poměr sodíku k draslíku ve sportovních nápojích je cca 3:1, což odpovídá přibližně poměru jejich ztrát pocením (pozor v 1 hodině sportovního výkonu je však ztráta sodíku mnohem vyšší až 4g na 1L potu). Dalšími důvody, proč sodík v hypotonických sportovních nápojích dominují jsou následující:

  • některé studie poukazují na souvislost mezi svalovými křečemi a ztrátou sodíku
  • stimuluje mechanismus pocitu žízně
  • pomáhá zadržovat větší množství vody v tkáních (zavodnění mimobuněčného prostoru)
  • snižuje vylučování moči.
  • zvyšuje rychlost (průchodnost) absorbuje sportovního nápoje tenkým střevem
  • to znamená, že podstatně zrychluje a zlepšuje hydrataci a tím oddaluje únavu

Ale pozor i další minerály mají svůj význam, zejména pro správnou svalovou práci, syntézu bílkovin, štěpení glykogenu atd., tak že jako harmonický komplex přispívají k oddálení únavy a zvýšení výkonu.

 

A jsme u důvodu, proč světová špička úspěšně využívá kombinace hypotonického nápoje Competition a tablet Salt Caps od Sponser. Ty důvody jsou prakticky 2.

  1. Ten první, nazvěme ho objektivní, vyplývá z toho co je popsáno výše. Jde o doplnění potřebných minerálů nutných k pokrytí jejich zvýšené ztráty.
  2. Subjektivním je pak úprava chuti, která mnohým vyhovuje pro potřeby zvýšené, zejména dlouhodobé hydratace

Dle zkušeností doporučujeme 1-2 tablety vysypat do 750ml láhve Competition Drink. Nebojte se Salty Caps suplementovat v teplých dnech preventivně 1 až 2 kapsle denně. V těchto před závodních dnech k tomuto rovněž můžete využít i Sponser Electrolytes v příchuti Fruit Mix a Lemon.