Certifikované přírodní materiály nejvyšší kvality
Produkty využívají olympijští vítězové
Při objednávce nad 500 Kč dárek lahev 0,5l Sponser zdarma, nad 3 000 Kč doprava zdarma

Výživa během tréninkových kempů

12. 3. 2020

Výživa během tréninkových kempů

Od profesionálního sportovce Ruediho Wilda

 

Ruedi Wild, Remo Jutzeler

Výživa během triatlonového kempu: tipy na nejlepší postupy od Ruediho Wilda

 

Profesionální triatlonista Ruedi Wild je více než dvacet let špičkovým sportovcem. Na své cestě k nesčetným národním a mezinárodním titulům a titulům mistrů světa a Evropy získal švýcarský profesionální sportovec mnoho zkušeností, pokud jde o dokonalou výživu.

 

Hubnutí

Trénikové kempy by neměly být zaměřené na hubnutí! Doposud jsem se nikdy nevrátil z kempu s výrazným úbytkem na váze. Ačkoli nebylo neobvyklé mít více než 40 hodin týdně. Podle mého názoru a zkušeností je hmotnost obecně mnohem více závislá na výživě a její kvalitě než na množství tréninku. Tréninkový kemp není časem zhubnout, ale optimálně trénovat!

Obecně se věnuji vyvážené a kvalitní potravě i přes vysokou spotřebu energie. Upřednostňuji nezpracované jídlo, jako je zelenina, maso, saláty a vysoce kvalitní tuky (např. olivový olej, ořechy). Kromě toho existuje vyšší podíl uhlohydrátů ve formě rýže nebo brambor. Kdykoli je to možné, vyhýbám se přidanému cukru a polotvarům. To samé platí pro oslazené jogurty, nealkoholické nápoje, údajně „zdravé“ ovocné džusy a dezerty s vysokým obsahem cukru. Totéž platí pro konzervované ovoce. Tyto potraviny nemají žádný vliv na mé nasycení, ale naopak: daleko větší hlad a s ním spojené horší zotavení díky kolísající hladině cukru v krvi, která je příliš vysoká (únava) nebo nízká (hlad). Mnoho let jsem měl problémy se spánkem kvůli mé vysoké spotřebě cukru. Proto jsem měl prakticky vždy na svém nočním stolku nouzové občerstvení. Nejen ve výcvikovém táboře, ale i v každodenním životě, věnuji pozornost dostatečné spotřebě omega-3 mastných kyselin. Mnoho pozitivních účinků na zdraví bylo vědecky potvrzeno již několik let. Osobně jsem velmi spokojený s novým OMEGA-3 Plus od SPONSER! Doplněk s vlastní neutrální chutí.

Cestování

Cestování znamená stres a také nápor na imunitní systém. Několikrát jsem onemocněl buď při cestě na trénink nebo zpáteční cestou, čímž se efekt tréninkového tábora okamžitě vypařil. Poslední dny před odjezdem jsou obvykle velmi stresující a stresující může být balení a všechny nevyřízené věci, které je třeba udělat na poslední chvíli. Na zpáteční cestě je tělo zasaženo vyšším objemem tréninku. Před a během cesty mám dobré zkušenosti s navýšením příjmu bílkovin a IMMUNOGUARD od SPONSER k posílení mé přirozené obrany. Tip: Při cestování si nezapomeňte vzít s sebou dezinfekční prostředky a pravidelně je používat!Kvalita jídla v letadle obvykle není příliš vysoká a celá cesta trvá téměř vždy déle, než bylo zamýšleno. Proto se ujistěte, že jste učinili opatření! Moje nejoblíbenější občerstvení a věrní společníci na výletech jsou LOW CARB PROTEIN BARS. Chutné a se spoustou bílkovin, ale prakticky bez cukru a zasytí velmi dobře. RegeneraceČím více trénuji, tím rychleji a  lépe se musím zotavit, abych dosáhl požadovaného účinku. Kromě vysoce kvalitní základní stravy věnuji pozornost pravidelnému a dostatečnému příjmu bílkovin. Obzvláště ve dnech, kdy neobědvám kvůli dlouhé jízdě na kole, je nezbytné zajistit kvalitní příjem bílkovin. Sacharidy najdete prakticky všude, dokonce i jako koláč s kávou.Snažím se proto užívat alespoň jednu porci 20-25g proteinu každé čtyři hodiny. V každodenní výživě to obvykle zvládnu základním jídlem. Ve výcvikovém táboře se mi to však nepodaří tak snadno, protože oběd mám většinou během jízdy na kole. Raději si vezmu vysoce kvalitní proteinovou tyčinku (PROTEIN 36 BAR), navíc aminokyseliny (AMINO 12500, BCAA nebo AMINO EAA),  v rozpětí asi každé dvě hodiny na kole. Po návratu zpět okamžitě konzumuji část proteinu ve formě regeneračního produktu. Používám nejčastěji PRO RECOVERY (pokud následuje výcvik) nebo MULTI PROTEIN (bez následného tréninku). Před spaním je také ideální čas znovu vzít protein, protože regenerační fáze běží přes noc plnou rychlostí. CASEIN (noční protein) se používám doma. MULTI PROTEIN (s vysokým obsahem kaseinu) je také ideálním řešením pro tréninkové kempy. V kombinaci s mlékem  je také chutným dezertem.Při správné a pravidelné spotřebě bílkovin cítím výrazný rozdíl v regeneraci během tréninkového kempu. Kromě toho jsem v restauraci méně závislý na zdrojích bílkovin, které z kvalitativního hlediska často nesplňuje moje očekávání.

Doplňování energie

Během tréninkového kempu není cílem získat závodní váhu! Spíše je v mém zájmu, abych úspěšně absolvoval požadované zatížení. To je možné pouze tehdy, pokud se o sebe dobře starám a regeneruji.Zejména při dlouhých a tvrdých trénincích věnuji jídlu zvláštní pozornost. Každé 3 hodiny a více vždy užívám alespoň jeden zdroj bílkovin, abych ochránil svaly před energetickým deficitem a samovolnou katabolizací (rozpad svalů). Energii ve formě uhlohydrátů přizpůsobuji intenzitě a záměru tréninku. Čím vyšší je intenzita, tím více sacharidů za hodinu. Také vědomě vytvářím volné jednotky se sníženým příjmem sacharidů, abych optimalizoval můj metabolismus tuků. Přesto si ale vždy beru s sebou dostatek sacharidů, abych mohl dokončit trénink bez problémů.

Restaurace a občerstvení

V mých mladších letech jsem se často vyhýbal občerstvení mezi jídly a chodil jsem na večerní „bitvu“ u švédských stolů. To je samozřejmě nevhodné z různých důvodů. Na jedné straně bylo tělo v katabolickém, vyčerpaném  stavu se zhoršenou regenerací po delší dobu, na druhé straně jsem přijímal mnohem více kalorií než byl plán na večeři. Šel jsem do postele vyčerpaný a s plným žaludkem, jen abych se probudil o několik hodin později hladem. Výživa během dlouhých tréninků na kolePři dlouhých trénincích na kole v základní tepech bych raději jedl tuhé jídlo. Obzvláště OAT PACK BAR a High Energy BAR SALTY NUTS jsou moje oblíbené tyčinky jako chutné zdroje saharidů. Vzhledem k velé zátěži a pocení není voda dlouhodobě optimální, protože tělo ztrácí důležité elektrolyty, jako je sodík. Proto mám vždycky při sobě několik balení ELECTROLYTE TABS, každá lahev s vodou se dá snadno a prakticky přeměnit na (bez obsahu energie a cukru) sportovní nápoj.Elektrolytické nápoje bohaté na sacharidy nebo energii používám hlavně pro intenzivní tréninky a závody, protože během nich je těžké žvýkat tyčinky či přijímat pevnou stravu. LONG ENERGY 10%  sportovní nápoj je na vrcholu mého seznamu, protože obsahuje 10% bílkovin a žádné agresivní kyseliny.

Únava a duševní pohoda

Se zvyšující se délkou tréninkového kempu se únava nevyhnutelně dostaví. S tím může souviset i motivace a chuť trénovat. Proto nedám dopustit na ampule kofeinu ACTIVATOR. ACTIVATOR zajistí potřebnou vzpruhu. Vyčerpání se může během několika minut změnit na euforii! Snažím se používat ACTIVATOR v takových dávkách, jaké potřebuje mé tělo, je to zcela individuální.

Můj seznam pro tréninkový kemp

LOW CARB PROTEIN TYČINKY: Na cesty a jako svačinu mezi jídly

PRO RECOVERY: Regenerace

MULTI PROTEIN: Švýcarský proteinový prášek. Zvýšená potřeba bílkovin, regenerace, noční bílkoviny

PROTEIN 36 BAR: Proteinová svačinka během dne a jízdy na kole

AMINO 12500, AMINO EAA, BCAA: Potřeba bílkovin během cvičení, regenerace

LONG ENERGY 10%: Sportovní nápoj pro dlouhý trénink, závod

ELECTROLYTE TABS: (Téměř) bez energie nápoj pro zvýšené požadavky na elektrolyty

OAT PACK BAR, HIGH ENERGY BAR: Chutná pevná potrava a zdroj sacharidů

ACTIVATOR: Extra motivace pro náročné a dlouhé tréninkové dny